Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Am si eu o intrebare?
Tatal meu a fost pensionat pe caz de boala in anul 2009,iar in 2010 a decedat in urma lui a ramas un minor care a obtinut pensie de urmas pe urma tatalui meu.
Acesta ia jumatate din pensia pe caz de boala a tatalui meu.Anul acesta tatal meu ar fi implinit varsta de 64 de ani , fiind decedat putem sa obtinem pensia lui de varsta pentru a se mari pensia minorului ,are aproape 40 de ani de munca.
Dar mama avand 56 de ani,la ce varsta se incadreaza sa ia pensie de urmas?
Ea nu beneficiaza de nimic pe urma tatalui meu.
Pensia de urmași se stabileste la venitul avut la data decesului.
1. Pensia de urmas se stabileste in conditiile de la data decesului persoanei intretinatoare.

2. - Sotia supravietuitoare poate beneficia de pensie de urma la data cand implinete varsta standard de pensionare (varsta stabilita de lege in functue de data nasterii).
- La acea data poate opta intre pensia proprie si pensia de urmas.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane