avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei

Buna ziua ! As dori sa va adresez si eu o intrebare : Cand poate iesi la pensie (chiar si anticipat) o femeie nascuta la data de 20.10.1959 (55 de ani si 3 luni) daca are stagiul de cotizare de 36 de ani si 6 luni ? In afara de asta, exista in legea pensiilor vreun articol referitor la femeile ce au nascut copii ? Stiu ca se discuta de un proiect de lege, iar femeia respectiva are 4 copii . Astept raspunsurile dvs. !
Cel mai recent răspuns: manuq17 , utilizator 14:21, 19 Ianuarie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in mai 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in mai 2016.

3. Legea nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care nasc si cresc un anumit numar d copii.
Va multumesc frumos pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala panadaniela panadaniela Sunt nascuta in 1960 ,am 34 ani vechime,din care 13ani grupa a doua.Am 3 copii,Cand pot iesi la pensie ? Va multumesc anticipat. ... (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)