Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei

Buna ziua ! As dori sa va adresez si eu o intrebare : Cand poate iesi la pensie (chiar si anticipat) o femeie nascuta la data de 20.10.1959 (55 de ani si 3 luni) daca are stagiul de cotizare de 36 de ani si 6 luni ? In afara de asta, exista in legea pensiilor vreun articol referitor la femeile ce au nascut copii ? Stiu ca se discuta de un proiect de lege, iar femeia respectiva are 4 copii . Astept raspunsurile dvs. !
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in mai 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in mai 2016.

3. Legea nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care nasc si cresc un anumit numar d copii.
Va multumesc frumos pentru raspuns !