Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mentiune in carnetul de munca privind perioada de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mentiune in carnetul de munca privind perioada de lucru in grupa a 2-a de munca

Daca o persoana a lucrat 20 de ani in grupa a 2-a de munca iar aceasta perioada este mentionata in cartea de munca de catre societatea in care a lucrat (de catre serv. resurse umane cu stampila si semnatura)mai este necesara si o adeverinta eliberata de aceeasi societate(intreprindere)care sa ateste acest lucru?
Multumim!
Dacă perioada este menționată în carnetul de muncă, nu mai este necesară adeverința. Carnetul de muncă este documentul principal care reflectă activitatea și veniturile unei persoane. Adeverințele se emit în cazuri speciale, când s-a omis efectuarea unor înregistrări în carnet.