Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru situatia in care sunt unica mostenitoare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru situatia in care sunt unica mostenitoare la casa matusii mele de care ma ingrijesc

Sunt unica mostenitoare si matusa mea m-a imputernicit prin testament olograf sa o mostenesc dupa moarte. Are un apartament de 3 camere. Ma ingrijesc de draga de ea, sunt nepota dupa sora ei. Mintea este intreaga dar nu mai are chef sa isi complice linistea de a mai aduce IML si notarul acasa. Zice ca oricum am dreptul asta si au vazut si vecinii ca sunt mereu aproape de ea. Este bine sa cred si eu asa? Sau ce acte imi trebuiesc ca sa dovedesc ca sunt mostenitoare de drept?
Ce rude mai are matusa?
este vaduva si are testament dupa sot ca totul sa ii apartina. Nu are copii, sau alte surori. Are 99 ani.
Dvs mai aveti frati?
Nu
Singura care ar putea avea dreptul la mostenire este mama dvs daca mai este in viata. Daca mama dvs nu mai este in viata si cu testament si fara dvs sunteti singura mostenitoare legala a matusii si si testamentara ca nu o sa contestati dvs testamentul.