avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii masa succesorala !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii masa succesorala !

Neata,
Va rog respectuos sa ne ajutati cu o informatie

Matusa noastra din partea mamei a ramas vaduva ( unchiu nostru a murit ) nu au avut copii !
Unchiul nostru mai are in viata , o singura ruda , o nepoata din partea surorii lui ( sora care este decedata ) care a plecat din tara si nimeni nu mai stie nimic, nefiind nici utilizatoare de social media.

Intelegem din aceasta ca masa succesorala se imparte intre nepoata unchiului si matusa noastra in mod egal ?
Iar mai departe noi nepotii matusei ( 2 la numar ) vom fi mostenitorii partii matusei ?
multumesc,
cu stima .
Cel mai recent răspuns: tebaatusasula , utilizator 12:51, 8 August 2023
Se împarte, dar nu în mod egal.
Înțeleg ca unchiul și mătușa au avut bunuri comune.
Primul a decedat unchiul, ceea ce înseamnă că masa succesorala dupa unchi consta în cota de 1/2, care se împarte intre:
- mătușa, în calitate de soție supraviețuitoare (1/2) din 1/2 = 1/4
- nepoata de la frate (1/2) din 1/2 = 1/4.

La cei 1/4 ai mătușii se adaugă jumatatea ei.
Astfel, cota mătușii va fi
1/4 + 1/2 = 3/4.
Pe care ii veți moșteni dvs.
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns, inteleg

Sunt bunuri dobandite pe perioada casniciei, terenuri in principiu, au fost casatoriti aproape 40 de ani.
Casa unchiului a fost mostenita de la parintii acestuia, in orice caz, ne va lamuri notarul.
multumesc !
cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)
Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)
Drept mostenire ContSters134265 ContSters134265 Matusa mea a decedat si nu are copii. Unchiul poate sa participe la succesiune dupa bunicul meu, avand in vedere ca pe numele lui si cei 6 copii mostenitori, ... (vezi toată discuția)