Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii masa succesorala !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii masa succesorala !

Neata,
Va rog respectuos sa ne ajutati cu o informatie

Matusa noastra din partea mamei a ramas vaduva ( unchiu nostru a murit ) nu au avut copii !
Unchiul nostru mai are in viata , o singura ruda , o nepoata din partea surorii lui ( sora care este decedata ) care a plecat din tara si nimeni nu mai stie nimic, nefiind nici utilizatoare de social media.

Intelegem din aceasta ca masa succesorala se imparte intre nepoata unchiului si matusa noastra in mod egal ?
Iar mai departe noi nepotii matusei ( 2 la numar ) vom fi mostenitorii partii matusei ?
multumesc,
cu stima .
Se împarte, dar nu în mod egal.
Înțeleg ca unchiul și mătușa au avut bunuri comune.
Primul a decedat unchiul, ceea ce înseamnă că masa succesorala dupa unchi consta în cota de 1/2, care se împarte intre:
- mătușa, în calitate de soție supraviețuitoare (1/2) din 1/2 = 1/4
- nepoata de la frate (1/2) din 1/2 = 1/4.

La cei 1/4 ai mătușii se adaugă jumatatea ei.
Astfel, cota mătușii va fi
1/4 + 1/2 = 3/4.
Pe care ii veți moșteni dvs.
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns, inteleg

Sunt bunuri dobandite pe perioada casniciei, terenuri in principiu, au fost casatoriti aproape 40 de ani.
Casa unchiului a fost mostenita de la parintii acestuia, in orice caz, ne va lamuri notarul.
multumesc !
cu stima