Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Sunt moștenitorul testamentar al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Sunt moștenitorul testamentar al unchiului. După ...

Buna seara. Sunt moștenitorul testamentar al unchiului. După decesul lui A murit mama lui adica bunica mea. Il mai mostenesc pe baza testamentului ? Nu a fost căsătorit și nu are copii.
Testamentul este valabil. Dvs. moșteniți (din) averea unchiului. Presupun că unchiul avea și niște bunuri ale lui, proprii, și nu doar speranța că va moșteni ceva de la mama lui. În masa succesorală rămasă de pe urma unchiului nu intră și ceea ce el nu a moștenit de la mama lui, pentru că era deja mort. Intră doar bunurile pe care le avea unchiul (cumpărate/construite de el).

Bunica mai are copii în viață?
romascanu, moderator
Bunica mai are in viata o fiică si eu dupa tata care era fiul ei si doi frați dupa alta mătușă. Unchiul si o sara dea lor nu au moștenitori. Partea lui tati o mostenesc dupa bunica dar nu eram sigura cu partea dupa unchiul meu. Va multumesc de raspuns

romascanu a scris:

Testamentul este valabil. Dvs. moșteniți (din) averea unchiului. Presupun că unchiul avea și niște bunuri ale lui, proprii, și nu doar speranța că va moșteni ceva de la mama lui. În masa succesorală rămasă de pe urma unchiului nu intră și ceea ce el nu a moștenit de la mama lui, pentru că era deja mort. Intră doar bunurile pe care le avea unchiul (cumpărate/construite de el).

Bunica mai are copii în viață?