Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota parte indiviza

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la modalitatea de calcul a cotei indivize: in 1971 (cand s-a construit blocul), avea 10 scari. Prin urmare, fiecarui apartament i-a revenit o CPI raportata la suparafata totala a apartamentelor de pe cele 10 scari.
Acum blocul s-a separat in 2 asociatii-una de 4 scari si una de 6 scari. Acum, daca adun CPI de pe cele 6 scari imi rezulta valoarea de 60, si nu 100 cat zice legea.
Trebuie recalculata cota parte indiviza pe cele 6 (respectiv 4) scari? Sau mergem pe valorile initiale?
floripruna, utilizator
@floripruna

In noua situatie aveti de calculat doua tipuri de cota-parte indiviza:
- cota-parte indiviza pentru calculul cheltuielilor facute pentru intreaga asociatie, cum ar fi salariile sau vreo reparatie la terasa sau la coloanele de apa din subsol.
In acest caz adunati suprafata utila (fara balcoane si logii) a apartamentelor din asociatia dv. si, pentru fiecare apartament, impartiti suprafata utila a acestuia la suma obtinuta mai sus, astfel incat, atunci cand adunati toate aceste cote-parti indivize, sa va dea procentul de 100%.

- cota-parte indiviza pentru calculul cheltuielilor facute in mod specific pentru fiecare scara in parte, cum ar fi service ascensor, interfon, reparatii numai pe scara respectiva etc.
In acest caz procedati ca mai sus, dar suma suprafetelor utile va fi calculata numai pentru apartamentele din fiecare scara. Cota-parte indiviza referitoare la cheltuielile / pe scara va fi mai mare pentru acelasi apartament decat cota-parte indiviza a aceluiasi apartament referitoare la cheltuielile pentru intreaga asociatie. Si in acest caz cotele-parti indivize pentru fiecare scara, adunate, vor da procentul de 100% pentru scara respectiva.

Va dau un exemplu:
- asociatie alcatuita din 4 scari:
- suprafata utila totala pe asociatie = 1000 mp
- suprafata utila totala pentru scara 1 = 250 mp
- suprafata utila a unui apartament X = 30 mp.
------------------------------------------------------------
Rezulta:
- cota-parte indiviza aplicata apartamentului X pentru cheltuieli pe asociatie --- 30/1000 = 3%
- cota-parte indiviza aplicata apartamentului X pentru cheltuieli pe scara ------- 30/250 = 12%
@Patrick_ Ma bucur ca v-ati amuzat, insa nu acesta era scopul intrebarii mele. Stiu si eu cum se calculeaza cota parte indiviza. O sa presupun insa ca nu m-am exprimat corect (si complet).

Eu am calculat CPI pentru asociatia cu 6 scari impartind SU a fiecarui apartament la totalul SU din cadrul acestei asociatii (cu 6 scari). Si mi-a dat o valoare X, pe care am folosit-o sa repartizez cheltuielile de reparatii in lista.
Insa in actul casei, proprietarul are trecut o alta valoare a CPI, calculata pe cand asociatia avea 10 scari (si automat mai mica). Mi-a cerut sa o folosesc pe aceea la calculul cotelor de intretinere.

Iar intrebarea mea era: in lista, trec CPI de la infiintarea blocului (raportata la 10 scari), sau o las pe cea recalculata la cele 6 scari?
Recalculati cota-parte indiviza pentru cele 6 scari din care este compusa noua asociatie.
floripruna a scris:

Eu am calculat CPI pentru asociatia cu 6 scari impartind SU a fiecarui apartament la totalul SU din cadrul acestei asociatii (cu 6 scari). Si mi-a dat o valoare X, pe care am folosit-o sa repartizez cheltuielile de reparatii in lista.
Insa in actul casei, proprietarul are trecut o alta valoare a CPI, calculata pe cand asociatia avea 10 scari (si automat mai mica). Mi-a cerut sa o folosesc pe aceea la calculul cotelor de intretinere.

După cum spuneam, „cota indiviză” din actul de proprietate nu este întotdeauna aceași cu cea la care se raportează cheltuielile comune.

Cota indiviză din actul de proprietate se referă la cota de proprietate aferentă fiecărui proprietar asupra terenului pe care este construit întreg imobilul, fără nici o legătură cu asociațiile de proprietari constituite în cadrul acestuia.

Cota indiviză care intră la calculul cheltuielilor comune, se referă la cota de proprietate aferentă fiecărui proprietar asupra suprafețelor comune din imobilul construit, fără nici o legătură cu terenul pe care s-a edificat întreaga construcție.

Deci, prin constituirea asociațiilor de proprietari, poate să rezute o cotă diferită de proprietate asupra suprafețelor comune ale imobilului, deoarece unele scări pot avea apartamente cu suprafețe mai mari sau mai mici, ori spațiile comune de la unele scări pot fi mai mari sau mai mici decât la altele.

Dar niciodată cota indiviză asupra terenului pe care s-a edificat înteg imobilul nu se va modifica după cum se constituie o asociație de proprietari sau alta, deoarece această cotă se raporteaz nu la spațiile construite comune ci doar la suprafața apartamentelor individuale și la suprafața terenul total pe care s-a construit înteg imobilul.
Patrick_, utilizator
floripruna a scris:
Eu am calculat CPI pentru asociatia cu 6 scari impartind SU a fiecarui apartament la totalul SU din cadrul acestei asociatii (cu 6 scari). Si mi-a dat o valoare X, pe care am folosit-o sa repartizez cheltuielile de reparatii in lista.

Daca ati facut o reparatie asupra unei parti comune sau instalatii comune care apartine tuturor celor 6 scari, este corect. Dar daca ati facut, de exemplu, o reparatie a liftului de la scara A, cheltuiala se repartizeaza pe cota indiviza calculata strict scarii A ca raport procentual intre suprafata utila a fiecarui apartament si suprafata utila totala a apartamentelor din scara A, fara nici o legatura cu celelalte scari din asociatie.
Insa in actul casei, proprietarul are trecut o alta valoare a CPI, calculata pe cand asociatia avea 10 scari (si automat mai mica). Mi-a cerut sa o folosesc pe aceea la calculul cotelor de intretinere.

Nu cred ca in actele de proprietate, cotele indivize sunt calculate cand asociatia avea 10 scari, 2 scari ori 7 scari. Cota indiviza din acte tine de constructie si nu de organizarea administrativa a blocurilor.
Poate ca (sau mai degraba aproape sigur) atunci cand s-a construit si dat in folosinta blocul, s-au facut actele cadastrale, nu exista nici o asociatie de proprietari care sa uneasca cele 10 sau 6 scari de blocu sau cele 2-3-7 blocuri care sunt intr-o asociatie.
Iar intrebarea mea era: in lista, trec CPI de la infiintarea blocului (raportata la 10 scari), sau o las pe cea recalculata la cele 6 scari?

Nici, nici! In listele de plata este cel mai relevant sa treceti suprafata utila a fiecarui apartament si din adunarea acestora rezulta suprafata utila totala pe fiecare scara, pe fiecare bloc...