Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract de munca

contractul individual de munca cand se inscrie la ITM i se da alt numar?
Intre parti Angajat / Salariat i se da un numar, care se comunica online si ITMului, plus un cod unic de identificare a transmiterii on line care se da automat de sistem retur, dar care nu est eun numar al contractului de munca.
@ adriana9

Pana la 01.01.2011 , c.i.m. care se inregistrau la ITM primeau un numar de inregistrare de la inspectorii care le primeau.

Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, in registrul general de evidenta a salariatilor, conform HG nr.500/2011, modificata si completata.

Prin urmare, in prezent, angajatorul este cel care da numar de inregistrare la c.i.m.