avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in doua state din uniunea europeana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in doua state din uniunea europeana

Buna ziua,

As vrea sa angajez cu fractiune de norma o persoana cu domiciliul in Ungaria, care lucreaza si acolo. Situatia este in felul urmator: persoana lucreaza 8 ore/zi in Ungaria, apoi vine in Romania unde ar trebui sa lucreze 2 ore/ zi.
Trebuie anuntate anumite institutii din Ungaria sau Romania? Carei legislatii se supune?
Mentiunea este ca persaoana are dubla cetatenie.
Multumesc!
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:44, 21 Ianuarie 2015
C.i.m. semnat cu un angajator roman se supune legislatiei muncii din Romania.

Acesta dupa semnare se completeaza si se transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnez cim, vreau sa stiu termenul limita cand angajatorul este obligat sa-l inregistreze larafabian larafabian dupa ce semnam cim, care este termenul de depunere de catre angajator al acestuia la itm? (vezi toată discuția)
Angajat cetatean german ioanatodi ioanatodi Buna ziua , Trebuie sa angajez o persoana cu cetatenie germana care va reprezenta societatea in Germania (are domiciliu in Germania, ii fac CIM cu ... (vezi toată discuția)
Contract pe zilele din urma Ramoon Ramoon buna seara! revin cu o intrebare: se poate face contract de munca pe zilele din urma? adica sa mi se faca contract din 01.06 daca deocamdata nu am semnat ... (vezi toată discuția)