Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in doua state din uniunea europeana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in doua state din uniunea europeana

Buna ziua,

As vrea sa angajez cu fractiune de norma o persoana cu domiciliul in Ungaria, care lucreaza si acolo. Situatia este in felul urmator: persoana lucreaza 8 ore/zi in Ungaria, apoi vine in Romania unde ar trebui sa lucreze 2 ore/ zi.
Trebuie anuntate anumite institutii din Ungaria sau Romania? Carei legislatii se supune?
Mentiunea este ca persaoana are dubla cetatenie.
Multumesc!
O zi buna!
C.i.m. semnat cu un angajator roman se supune legislatiei muncii din Romania.

Acesta dupa semnare se completeaza si se transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.