avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia in continuarede somaj in Romania in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia in continuarede somaj in Romania in cazul in care am plecat in Spania

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o rezolvare la problema mea, in romania sunt la a treia luna cand iau somaj dar am gasit in Spania sa am grija de o batrana si am plecat deja in Spania pot lua somaj in continuare in Romania sau pot intrerupe somajului pana ma intorc acasa...ce variante am, cu respect
Cel mai recent răspuns: danmarian50 , utilizator 22:57, 5 Martie 2015
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au urmatoarele obligatii:
a) sã se prezinte lunar, pe baza programãrii sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrãrii în muncã;
b) sã comunice în termen de 3 zile agenţiei pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate orice modificare a condiţiilor care au condus la acordarea drepturilor;
c) sã participe la serviciile pentru stimularea ocupãrii şi de formare profesionalã oferite de agenţia pentru ocuparea forţei de muncã la care sunt înregistrate;
d) sã caute activ un loc de muncã.
...

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
...

h) la data plecarii din tara a beneficiarului pentru o perioada mai mare de 3 luni;
...

Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:

a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevãzutã la art. 41 alin. (1) lit. a);
...

d) la data obtinerii autorizarii pentru mentinerea platii indemnizatiei de somaj, la cererea persoanei care se deplaseaza in interiorul Uniunii Europene, Spatiului Economic European sau in Elvetia pentru a cauta un loc de munca si doreste sa isi mentina plata indemnizatiei de somaj, conform prevederilor legale, pe o perioada de maximum 3 luni sau, dupa caz, 6 luni, cu aprobarea agentiei pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are, dupa caz, domiciliul sau resedinta;
...

j) la data plecarii din tara pe o perioada mai mica de 3 luni, la cererea persoanei, in situatia in care plata indemnizatiei de somaj nu se suspenda in conditiile lit. d);
...


2. Asadar ar fi bine sa anuntati Agentia de Somaj despre situatia dvs. ca sa primiti un sfat profesionist.
Dacă sunteti şomer în România puteti solicita exportul ajutorului de şomaj în alt stat membru UE.
Reţineţi însă că agenţiile teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă din România autorizează exportul ajutorului de şomaj în alt stat membru pentru o perioadă iniţială de maximum 3 luni. Extinderea perioadei de la 3 la maximum 6 luni se va face la cererea dvs, transmisă agenţiei teritoriale la coordonatele indicate de aceasta (poştă, fax sau e-mail) înainte de expirarea celor 3 luni. Nu uitaţi însă că durata perioadei de export extinse este condiţionată de durata perioadei în care mai aveţi dreptul să beneficiaţi de ajutor de şomaj. De exemplu, dacă după epuizarea primelor 3 luni de export nu mai aveţi dreptul să primiţi ajutor de şomaj decât pe o perioadă de, să presupunem, 1 lună, extinderea se va face pentru maximum 1 lună.

Detalii gasiti aici
[ link extern ]
multumesc mult pt raspunsuri, m-ati lamurit si asa a fost ca dvs.Stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa stiu daca dreptul de somaj se poate transfera in alta tara mihaelacocos mihaelacocos Buna ziua. As avea si eu urmatoarea intrebare: De la 1 august intru in somaj in urma inchiderii societatii. as dori sa stiu ce posibilitati exista sa ... (vezi toată discuția)
Somaj - dan700 dan700 Sunt in somaj si primesc si ordonanta conf situatiei de cocediere colectiva.Daca ma deplasez intr-o tara U.E si poate vreau sa ma stabilesc acolo, de ce ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj goodrige goodrige Bună ziua, Care sunt posibilităţile de ridicare a ajutorului de şomaj şi a venitului de complectare de către o persoană împuternicită. Dacă nu ... (vezi toată discuția)