Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Firma nou infiintata - prestari servicii ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Firma nou infiintata - prestari servicii intracomunitare in constructii

Buna ziua,

Va cer sfatul in legatura cu o firma nou infiintata (anul acesta), care are ca obiect de activitate lucrari de constructii (finisaje) si care are posibilitatea de a incheia primul ei contract cu un beneficiar din Germania.

Firma are salariati romani.
Firma va fi inregistrata ca platitor de TVA si inscrisa in ROI.

1. Din ce am citit este exclusa momentan posibilitatea obtinerii formularului A1, deoarece firma nu are activitate in Romania. Corect?

2. In acest caz, cum plateste firma contributiile sociale in Germania? Nu se doreste detasarea salariatilor la beneficiarul german, acestia ar fi de preferat sa ramana salariatii firmei din Romania si firma sa plateasca pentru ei contributiile.

3. Cum plateste firma impozitele pe salarii si acel impozit pe venit (3% din cifra de afaceri)? Se declara si platesc in Romania?

4. Firma din Romania trebuie sa obtina certificatul de rezidenta fiscala?

As aprecia si indicarea unor articole din lege pentru a ma putea informa mai departe.

Va multumesc!
cpatenta, utilizator
1. A1 este necesar daca faceti 183 de zile acolo ( munca) si daca muncitorii sunt detasati acolo.
2.Se platesc aici.
3.Aici. Se calculeaza 3 % din CA si se vireaza la stat.
4. Da, se obtine de la anaf