avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate-somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate-somaj

Daca mi se anuleaza pensia de invaliditate, intreprinderea la care am lucrat nu vrea sa ma mai angajeze si nu imi gasesc nici alt loc de munca, am dreptul la somaj(am 63 de ani).Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:57, 23 Ianuarie 2015
Precizati:
- cu ce data si cu ce articol din Codul muncii v-a incetat contractul individual de munca;
- ce fel de pensie de invaliditate ati avut (gr. I, II sau III).
- care este stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca), fara a lua in calcul perioada de pensie de invaliditate.
Raspuns:
1) Data de incetare CIM este 01.04 2006 cu pensie de invaliditate(din campul muncii)
2) Pensie de invaliditate gradul II
3) Vechimea totala in munca fara 32 de ani fara pensie de invaliditate
1. In aceasta situatie nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Poate nu va inceteaza plata pensiei de invaliditate pana la varsta de 65 de ani cand puteti solicita pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Un angajat s-a pensionat fara sa anunte angajatorul simi82 simi82 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: Unul din salariatii nostri are contract de munca pe perioada nedeterminata. Anul trecut in ... (vezi toată discuția)
Pensia de drept ContSters228970 ContSters228970 daca am implinit varsta pentru pensia de drept, conform art.56 si 57 din codul muncii,sunt obligat sa ma pensionez? c.m. este nul dupa implinirea varstei? (vezi toată discuția)