Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate-somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate-somaj

Daca mi se anuleaza pensia de invaliditate, intreprinderea la care am lucrat nu vrea sa ma mai angajeze si nu imi gasesc nici alt loc de munca, am dreptul la somaj(am 63 de ani).Va multumesc.
Precizati:
- cu ce data si cu ce articol din Codul muncii v-a incetat contractul individual de munca;
- ce fel de pensie de invaliditate ati avut (gr. I, II sau III).
- care este stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca), fara a lua in calcul perioada de pensie de invaliditate.
Raspuns:
1) Data de incetare CIM este 01.04 2006 cu pensie de invaliditate(din campul muncii)
2) Pensie de invaliditate gradul II
3) Vechimea totala in munca fara 32 de ani fara pensie de invaliditate
1. In aceasta situatie nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Poate nu va inceteaza plata pensiei de invaliditate pana la varsta de 65 de ani cand puteti solicita pensie pentru limita de varsta.