Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier(vatamare corporala)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier(vatamare corporala)

Am relatat cu cateva zile inainte ce am patit , acum eu ma confrunt cu alta problema:
- as dori sa ajung la o intelegere din partea mea cu soferul intrebarea este daca ii sun si le spun sa stabilim o intalnire in care sa ajungem la un acord pntru a numai ajunge prin tribunale si tot restul, proces civil...... ....ma poate baga la santaj??
- mentionez ca soferul nu m-a contactat pana acum ..... e bine sa il contactez eu?
-eu deja am facut niste pasii care i-am primit aici pe forum...am fost la I.M.L , urmeaza sa depun cererea prealabila de urmarire penala asta dupa ce sunt in posesia certificatului medico-legal.
- eu sa imi fac remersul pana la capat?adica sa depun palngerea penala... si daca ajung cu ei la o intelegere sa o retrag.... am inteles ca 60 de zile de la accident pot depune cererea...? sau e mai mic termenul...???tin sa mentionez ca nu am ajuns inca la URDISTE sa depun declaratia cum s-a intamplat accidentul...e vre` un termen si pentru aceasta declaratie?
Astept un raspuns de la dvs, dupa cum am relatat nu imi permit un avocat , asa ca voi incerca sa imi caut singur dreptatea folosindu-ma de datele dumneavoastra , a consilierilor , avovatiilor si celorlaltii forumistii~!
Buna ziua,
In maxim 60 de zile de la accident depuneti plangerea la politie insotita de certificatul medico-legal.
Ca ulterior veti ajunge la o intelegere cu soferul se poate, insa nu renuntati la termenul stabilit de lege ca altfel e prea tarziu. Lasati-l pe el sa va contacteze...e interesul lui.
In functie de cate zile de ingrijiri medicale aveti....va avea mai mare interesul sa va contacteze.
Cu stima,
av. Mihaela Hornea