avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Penalizare pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Penalizare pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Sunt nascuta in 07.12.1955 si la 01.03.2015 voi inceta activitatea. Pentru pensionare la limita de varsta ar fi trebuit sa muncesc pana in 07.03 2016. Intrebarea mea este: Cand pot depune dosarul de pensionare pentru a avea penalizare 9% (un an) la 01.03.2015, cand incetez activitatea sau trebuie sa astept depunerea dosarului pana pe 07.03.2015.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:24, 22 Ianuarie 2015
Daca depuneti in 07/03/2015 penalizarea va fi de 9%.
Daca depuneti pe 01/03/2015 penalizarea va fi de 9,75%.
Pentru aceasta trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 30 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Multumesc mult pentru promptitudine.
As mai vrea sa va intreb daca la limita varsta (in cazul meu 60 ani si 3 luni) la recalcularea pensiei (din penalizata in completa) se adauga si punctajul rezultat din stagii asimilate (anii de faculate la zi)
Da.

Legea 263/2010

ART. 67
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art. 65 alin. (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Agafia Agafia Buna seara, Sunt nascuta in iunie 1961si am 30 de ani vechime in munca. As dori sa stiu care sunt conditiile si termenul la care ma pot pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare anticipata ion_galeata ion_galeata Data nastere 14.03.1955;Data angajare;15.10.1980,am lucrat 18 ani si 3 luni in conditii de grupa II ,un program de cel putin 10ore/zi.Cand ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)