Forum Discuţii juridice Executare silită vanzarea bunurilor firmei de catre debitor inainte de ...
Discuție deschisă în Executare silită

vanzarea bunurilor firmei de catre debitor inainte de executarea silita

Buna ziua,
In urma unui proces, am castigat in instanta o suma de bani, reprezentand despagubiri datorate de fostul angajator. Intrucat nu a fost de acord sa imi plateasca suma respectiva am procedat la executarea silita, insa in momentul in care s-a pus sechestru pe autoturismul care aparea in evidente la primaria ca fiind pe firma si la inmatriculari auto la fel, administratorul firmei a venit cu o factura prin care arata ca masina a fost vanduta firmei fiicei sale in urma cu 3 luni. Cum pe firma nu mai figureaza alte bunuri..ce pot face in acest sens? Cum imi pot recupera debitul?

va multumesc anticipat
Trebuie sa introduceti o actiune in justitie pentu anularea contractului de vanzare cumparare, prin care vi s-au fraudat interesele.
Avand in vedere ca I l-a vandut fiicei sale, aveti toate sansele.
Puteti formula actiune revocatorie conf.art.1562 si urm .NCC.