Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Clienti neincasati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Clienti neincasati

buna ziua,
In momentul acesta sunt microintreprindere (platitoare 3%) si neplatitor de tva
am clienti neincasati din anul 2008; precizez ca nu se mai stie nimic de societatea datornica si nu avem cum lua legatura. In anul 2008 eram platitoare de impozit profit si tva dar facturile nu au fost intocmite cu tva deoarece reprezinta chirie spatiu (operatiune scutita de tva). Cum as putea scoate din evidenta aceasta creanta?
Verificati pe Registrul Comertului sa nu fie radiata si astfel sa puteti sa o scoateti din contabilitate fara probleme.
Pentru creante prescrise, in scopul scoaterii din evidenta contabila, trebuie facuta dovada intreprinderii demersurilor pentru recuperarea legala a acestora (o somatie de plata in instanta, facuta in instanta, stiind ca va fi respinsa).
Pentru debitori radiati, scoateti din evidenta, facand dovada de pe Registrul Comertului ca e radiata si atat.