Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie intretinere

buna seara, as dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva , cum il pot constrange pe tatal copilului sa ii plateasca pensia de intretinere de pe 34 de luni, desi in fond si la apel tot mie mi-a dat instanta castig!? el a facut iar recurs, insa azi mi-a trimis aproximativ 10% din suma datorata insa i-am refuzat. ce se poate intampla daca nu i-am acceptat? se poate ca sa ii plateasca pensia copilului in rate daca eu nu sunt de acord? astept raspuns, multumesc.
Mai bine acceptati. Sau duceti sentinta la executor sa ii popreasca salariul.
se poate executa silit daca merg cu sentinta la executor? intreb pt ca stiu ca ar avea masina terenuri etc
pentru a apela la executare am nevoie de toate cele trei sentinte de la fond apel si recurs?
Trebuie sa legalizati sentinta de la fond la judecatorie, daca in ea apar sumele si nu s-a schimbat nimic in apel si recurs. Daca nu, toate 3.
Mergeti cu ea/ele la executor si ii executa bunurile.
nu apar sumele in niciuna acum astept pe cea din recurs, care va fi sapt viitoare. multumesc pentru raspuns, o zi buna