Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumulare venituri cu pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumulare venituri cu pensie anticipata partial

Am depus Dosar de pensionare anticipata partiala, dar voi inregistra venituri din inchiriere apartament (cca 15000 lei/an) si venituri din dividende (cca 30000 lei/an). Intru cu ceva din aceste venituri in zona de incompatibilitati?
Pensia anticipata. Cand poate fi cumulata cu alte venituri
www.avocatnet.ro/content/art...

Art. 118 din Legea nr.263/2010 prevede :
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Prin urmare, persoanele pensionate anticipat partial nu pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii.
din cate stiu, nici pentru veniturile din chirii si nici pentru cele din dividende (cele 2 categorii care ma vizeaza) nu exista obligativitatea asigurarii de pensie; este altfel?
Pentru veniturile din chirii si din dividende nu se plateste contributia pentru pensie (CAS).
Multumesc mult, as mai avea inca o intrebare: un Contract de Agent de Asigurari (pe persoana fizica) ar fi incompatibil cu statutul de pensionar anticipat partial?
1. Daca citeati link-ul recomandat de colegul meu mai inainte ati fi citit si urmatoarele:

"Prin eliminare, raman deci urmatoarele situatii valide pentru solutia cumulului pensiei cu salariul:
1. pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;"

2. Cred ca va incadrati la ultima liniuta dar, pentru siguranta, intrebati direct la Casa de Pensii.