avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Eroare d112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Eroare d112

La depunerea online a declaratie 112 mi se transmite mesajul

Eroare fatala de parsare Invalid byte 1 of 1-byte UTF-8 sequence

Nu stiu care este problema ca nu am facut altceva decat faceam pana acum.
Cel mai recent răspuns: monis , utilizator 15:12, 23 Ianuarie 2015
Aceasta eroare apare din cauza unui caracter (caractere) encodate gresit. De exemplu XML‐ul este encodat UTF‐8 si exista caractere UTF‐16. In acest caz respectivele caractere nu pot fi „citite”.
Aceasta situatie este intalnita de obicei la diacritice, dar mai poate apare si la caractere speciale ‐ de tipul: #,$, etc.

Solutia:
1.Encodarea corecta a acestor caractere (editarea textului intr‐un editor de text ‐ Notepad, Wordpad, etc. ar trebui sa rezolve problema).
2.Renuntarea la diacritricele respective (de exemplu in loc de Ț sa fie T)
[ link extern ]
Multumesc din suflet, intr-adevar era vorba despre cunoscutele ghilimele, care pana acum le-am introdus din limba engleza iar azi din greseala le-am introdus din limba romana.... si uite asa.....m-au taiat toate transpiratiile.......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Erori-d112 CDyana CDyana Buna ziua, ajutati-ma va rog. Ieri am depus la ghiseu D112, iar azi cand am verificat pe portalul ANAF , imi spune ca declaratia are urmatoarele erori: F: ... (vezi toată discuția)
Eroare la depunere declaratie 394 Alexandra1205 Alexandra1205 buna ziua! Am aceasta eroare la declaratie , de la ce poate fi? F: validari globale Eroare fatala de parsare: ... (vezi toată discuția)
Eroare declaratia 112 Mihaela2003 Mihaela2003 Pentru prima oara primesc o recipisa cu eroare la o declaratie 112 si nu stiu ce ar putea genera respectiva eroare: Au fost identificate următoarele ... (vezi toată discuția)