Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Eroare d112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Eroare d112

La depunerea online a declaratie 112 mi se transmite mesajul

Eroare fatala de parsare Invalid byte 1 of 1-byte UTF-8 sequence

Nu stiu care este problema ca nu am facut altceva decat faceam pana acum.
Aceasta eroare apare din cauza unui caracter (caractere) encodate gresit. De exemplu XML‐ul este encodat UTF‐8 si exista caractere UTF‐16. In acest caz respectivele caractere nu pot fi „citite”.
Aceasta situatie este intalnita de obicei la diacritice, dar mai poate apare si la caractere speciale ‐ de tipul: #,$, etc.

Solutia:
1.Encodarea corecta a acestor caractere (editarea textului intr‐un editor de text ‐ Notepad, Wordpad, etc. ar trebui sa rezolve problema).
2.Renuntarea la diacritricele respective (de exemplu in loc de Ț sa fie T)
[ link extern ]
Multumesc din suflet, intr-adevar era vorba despre cunoscutele ghilimele, care pana acum le-am introdus din limba engleza iar azi din greseala le-am introdus din limba romana.... si uite asa.....m-au taiat toate transpiratiile.......