Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am gasit acte de imprumut la BRD Finance ale tatalui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am gasit acte de imprumut la BRD Finance ale tatalui meu dupa ce a murit

Tatal meu anul trecut in 28.02.2014 a luat de la BRD Finance un imprumut pentru un televizor...data scadenta a primei rate a fost in 03.04.2014 nu a platito avand ceva probleme financiare pensia a fost mica de 411 Ron iar in cca. 18-19.04.2014 el a facut un accident vascular ramanand la pat iar creierul afectat...lam adus de la Suceava la mine la Hunedoara unde am avut grija de el l-am dus si la un psihiatru diagnosticul fiind Tulburare mentala nespecificata , datorita vatamarii si disfunctiei cerebrale si a unei boli psihice...Saptaman trecute in 13.01.2015 a murit si cand am facut ordine am gasit actele ce pot face acum trebuie sa platim noi mostenitorii?ma pot folosi de asigurarea facuta de brd finance in momentul imprumutului chiar daca el nu a platit nici o rata?
Prin acceptarea mostenirii,mostenitorii preiau si pasivul mostenirii(datoriile),nu raspund ptr.datorii daca preiau mostenirea sub beneficiu de inventar adica,pasivul in limita activului.
Faptul ca el a facut accident vascular la o luna si jumatate dupa ce a facut imprumutul ma poate ajuta cu ceva?
daca preiau mostenirea sub beneficiu de inventar adica,pasivul in limita activului. banca se poate atinge de casa pe numele lui?
albumihaela a scris:

Faptul ca el a facut accident vascular la o luna si jumatate dupa ce a facut imprumutul ma poate ajuta cu ceva?

Cu ce sa va ajute ? Nu are de ce sa conteze.
Trebuie sa platiti datoria, nu aveti incotro.
Dupa noul cod civil, nu mai sunteti nevoit sa acceptati expres succesiunea sub titlu de inventar, chiar daca acceptati succesiunea tacit, nu veti plati din banii dvs datoriile , ci din bunurile celui ce l-ati mostenit. Nu puteti sa mosteniti casa fara sa ii platiti datoriile. Poate platiti vanzand alte bunuri mobile din casa.

Efectele acceptarii Art. 1.114
(1) Acceptarea consolideaza transmisiunea mostenirii realizata de plin drept la data decesului.
(2)
Mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proportional cu cota fiecaruia.

Multumesc pentru ajutor :)