Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce trebuie sa fac daca tatal copilului refuza sa si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce trebuie sa fac daca tatal copilului refuza sa si dea acordul de a duce copilul in strainatate?

Eu muncesc in strainatate cu contract de munca si in urma divortului custodia este de comun acord si domiciliul minorului este stabilit la mine.Vreau sa iau copilul dar tatal refuza. Ce trebuie sa fac?
Trebuie un nou proces cu stabilire domiciliu in strainatate.
E mult mai complicat decat pare.
Vechiul proces a fost simplu fata de acesta.
Atat in cazul in care va doriti ca minorul sa va viziteze, cat si atunci cand doriti schimbarea domiciliului acestuia, solutia este o actiune in instanta in acest sens.
Trebuie sa aveti acte de resedinta si o locuinta sigura cu un contract de durata.