avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Termen contestatie ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Termen contestatie ANAF

Am facut contestatie la o inspectie fiscala si nu am primit niciun raspuns de 7 luni de la ei. Ce trebuie sa fac sa-i dau in judecata? Daca s-a depasit termenul de 45 zile pot pierde posibilitatea de ai da in judecata?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: david mihaela , utilizator 17:23, 25 Ianuarie 2015
Trebuiau sa va raspunda in 30 de zile. Daca nu va raspundeau aveati 6 luni de actiona in instanta.
Aceste 6 luni nu curg de la momentul solutionarii contestatiei? Puteam sa-i dau in judecata fara un raspuns de la ei?
Aceste 6 luni curgeau de cand se implineau 30 de zile de cand ati depus si ei nu v-au raspuns.
Eu am nr. de inregistrare pe 08.07.2014 inseamna ca sunt in termen?
Da, pana pe 08.02.2015.

Alte discuții în legătură

Contestare decizie pensionare - termenul in care te adresezi instantei amarianaro amarianaro Buna ziua, Am facut contestatia la decizia de pensionare in termenul prevazut. Acum ar trebui sa inaintez actiunea judecatoreasca. Avocatii imi spun ca ... (vezi toată discuția)
Raspuns contestatie raport inspectie fiscala anaf keith keith Am depus contestatie la raport de inspectie fiscala si decizie impunere din data de 18.06.2015 si nu am primit inca nici un raspuns ( cei de la finantele ... (vezi toată discuția)
Contestatie act larisarazvan larisarazvan Buna ziua In data de 18.06.2010 am contestat o decizie privind stabilirea unei sume de bani, decizie emisa de Directia Regionala Vamala Ilfof si nici pana la ... (vezi toată discuția)