avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon furat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon furat

am achizitionat un telefon cu abonament de la rcs mi-a fost furat...am anuntat rcs sa opreasca abonamentul am fost la politie sa il declar furat si sa il identific smartphone-ul avand gps si mi-au zis ca nu se poate ca nu e talharie si procurorul nu se deranjeaza pentru un telefon pierdut sau furat.Provaiderul respectiv rcs spune ca dupa cont IMEI il poate identifica sau face inactiv doar dc politia ii cere... . Ce sfat imi dati?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:39, 24 Ianuarie 2015
v-au inregistrat plangerea la politie?! furtul e furt… si nu trebuie sa fie talharie pt a fi cercetata fapta…
unii vor cartele preplatite cumparate ‘cu buletinul’ si datele ajungand astfel la orice potential infractor care se angajeaza la o astfel de agentie si poate inregistra cartele pe numele oricui si face orice (pana dovedeste celalalt ca nu e el i se duce naibii viata) iar furtul unui telefon cu abonament nu-l iau in seama…

insistati cu plangerea direct la procuror (mai ales ca cei da la rcs pot rezolva cauza in locul lor, urmarind telefonul) si insistati cu blocarea telefonului la firma
Subiectul deschis si de dvs a generat de-a lungul timpului discutii contradictorii
Problema consta ca nu exista prevazute dispozitii in vigoare care sa prevada obligatii din partea autoritatilor sa desfasoare demersuri pentru identificare telefoane
Concret este vorba despre strategia operatorilor care numai in anumite conditii legal prevazute comunica toate datele de identificare telefon
Daca ar fi recuperate toate telefoanele care sunt furate,pierdute ,producatorii,comerciantii,
operatorii de telefonie ar inregistra deficit substantial

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie furt acte si telefon pufy_ab pufy_ab Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv,mi sa furat ieri telefonul si portofelul cu tot cu acte(buletin) de la locul de munca,esta un magazin second ... (vezi toată discuția)
Telefon pierdut/insusit nihilsinedeo1 nihilsinedeo1 Rescriu postul ca am senzatia ca e poate prea mult de citit. Telefon valoros(iphone 3gs,date personale) uitat in taxi. Neretinut vreo data de identificare a ... (vezi toată discuția)
Pierdut / furat borseta astazi cu acte ci + permis auto + telefon smartphone icoman icoman Buna ziua. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit o alta categorie relevanta pentru problema mea ! Din neatentie probabil am ... (vezi toată discuția)