Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj si atribuire de locuinta cu chirie ANL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj si atribuire de locuinta cu chirie ANL

Buna ziua,

Sunt divortat, am un copil impreuna cu fosta sotie. Divortul s-a finalizat la notariat (de comun acord), copilul ramanand in intretinerea mamei, eu platind pensie alimentara. Avem domiciliul intr-o locuinta ANL cu chirie, eu am fost titularul la repartizarea ei, dar dupa divort s-a facut un alt contract fiecaruia revenind cate un contract in original in care se mentioneaza ca titularii de drept suntem amandoi (este trecut si copilul). In primul contract, anterior divortului eram decat eu trecut ca titular deoarece eu depusesem dosarul la ANL si indeplineam criteriile de eligibilitate. As dori sa stiu atribuirea locuintei catre cine se va face si cum se va face partajul lucrurilor dobandite in timpul casatoriei. Mentionez ca acest copil este scos de la intretinere, el figurand acasa la fosta soacra.

Multumesc frumos!
Daca nu veti stabili de comun accord, va hotari instanta de judecata in privinta atribuirii contractului de inchiriere si al partajului bunurilor.
Mamei i se va atribui beneficiul contractului de închiriere având în vedere că locuința minorului este la mamă.
Depinde de instanta. Nu este o regula.
Personal, eu cred ca instanta va va trimite la plimbare, nu mai e vb de o locuinta conjugala fiind divortati, apoi fiecare dintre dvs are contract individual cu anl-ul, si cum contractul e legea partilor, rezilierea contractului sau incetarea lui, o pot cere doar partile.
Ambii aveti drepturi egala, ambii aveti cate un contract legal incheiat, instanta nu va da afara pe niciunul din voi ca sa stea celalalt.
Nu mai vreti sa locuiti in aceeasi casa, va trebui sa dvs sa renuntati la contract. Renuntand insa, nu veti mai avea acces la o locuinta anl.
Ce s-ar putea obtine, daca unul din voi e violent, un ordin de restrictie si protectie, care ar putea da afara pe unul doar ca masura de protectie pt celalalt pt o perioada scurta de timp, insa dupa ce pericolul e depasit, veti locui din nou impreuna.

gi-jane2, moderator