Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa si veniturile din chirie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa si veniturile din chirie

Buna ziua,
Un Cabinet Medical Individual care functioneaza ca un PFA are un spatiu inchiriat de la o pers fizica (diferita de detinatorul CMI-ului). Poate CMI-ul sa subinchirieze o parte din spatial respectiv daca prin contractul de inchiriere I se permite acest lucru? Dar are voie PFA-ul (CMI-ul) respectiv sa obtina venituri din chirii? Multumesc.
Da,daca in contractul de inchiriere este prevazuta posibilitatea de subinchiriere de catre chirias si contractul este inregistrat la Administratia fiscala. Are voie,insa pentru a realiza aceasta subinchiriere este necesar sa adaugati,prin inscriere de mentiuni la Registrul comertului,codul CAEN pentru activitatea de subinchiriere.
Multumesc pt lamuriri. La CAEN nu m-am gandit si nu situ ce ar trebui sa fac in privinta asta pt ca este un cmi inregistrat direct la administratie, nu la Reg Comertului.
Multumesc.