Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

handicap

Buna ziua,
As dori sa aflu ce beneficii pot avea in urma handicapului urmator: proteza de valva aortica, proteza de aorta si 3 bypass-uri.
Multumesc
Initial trebuie sa obtineti decizie/certificat medical de incadrare in grad de handicap
Numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap este competenta sa analizeze documentele medicale,eventual sa dispuna investigatii suplimentare pentru constatare afectiune,stadiu de evolutie,sechele ,in urma carora poate sa dispuna eliberarea deciziei/certificatului de incadrare in grad de handicap
In baza docmentului emis de catre comisia de expertiza medicala,titularul acesteia,poate beneficia de facilitatile prevazute de disp L nr 448/2006