Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare

Buna ziua,

Relativ la perioada maxima a delegarii, ce poate fi dispusa de angajator:
"Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pe perioade succesive de maxim 60 de zile calendaristice numai cu acordul salariatului."

-se iau in considerare 12 luni consecutive sau un an calendaristic? Adica daca anul trecut angajatorul a dispus deja de o delegare de 60 zile calendaristice (de ex: septembrie, octombrie), in acest an el poate dispune din nou 60 zile calendaristice pentru ianuarie, februarie?

Multumesc.
Datorita redactarii ambigue a art. 44 alin. (1) din Codul muncii , pot exista doua interpretari , cu toate ca textul de lege se refera la o perioada de 12 luni :
1. se pot lua in considerare ultimele 12 luni de la data delegarii . De exemplu, daca se decide delegarea incepand cu data de 01.02.2015 , perioada luata in calcul fiind 01.02.2014 - 01.02.2015.

2. se ia in considerare anul calendaristic. De exemplu, daca se decide delegarea incepand cu data de 01.02.2015 , perioada luata in calcul fiind 01.01.2015 - 01.01.2016.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o nelamurire: prelungirea delegarii cu acordul salariatului cu perioade succesive de 60 zile calendaristice poate fi facuta oricat?
Prelungirea poate fi pe facuta pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, fara a se stabili si numarul minim sau maxim de prelungiri.
Daca in timpul unei prelungiri de 60 zile calendaristice, salariatul efectueaza o perioada de cateva zile de concediu de odihna , durata delegarii se va prelungi corespunzator?