Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada delegare

Avand in vedere prevderile art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului, iar un salariat a fost delegat in perioada 01.01.2016 - 01.10.2016, pe o prioada de 60 de zile nesuccesive mai poate poate fi delegat fara acordul lui pe o perioada mai mica de 60 de zile?
Multumesc.
Nu mai poate fi delegat decat cu acordul lui .

Art.44 C.mun.
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.
......

Altfel spus, perioadele succesive pot avea si o durata mai mica de 60 de zile calendaristice.
Cornel Vasile, Consilier juridic