avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pierdut colet cu marfa si factura !!!???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pierdut colet cu marfa si factura !!!???

Va rog sa-mi spune-ti cum as putea sa procedez in cazul in care s-a pierdut un colet cu marfa si factura aferent marfii ( de catre o firma de expeditii ) . In cazul in care firma care a efectuat expedierea coletului ( ???) va suporta paguba ...Ce document trebuie sa am la baza care sa confirme aceasta pierdere si daca e nevoie sa le facturez c/val marfii... Cum se inregistreaza in contabilitate ???
Merci , Eliza
Nimeni nu stie cum as putea sa procedez ???!!!
1. Declar la finante pierduta factura ( anunt la Monitor si ???)
2.Apoi facturez marfa pierduta - firmei de curierat (sau poate o factura de desbagubiri)
ce ziceti ...gresesc cu ceva???
In ceea ce priveste firma de coletarie ar trebui sa vezi ce scrie in contractul de prestari servicii in cazul pierderii coletului, daca suporta pagubele si in ce limite.
varianta ca ii facturezi firmei de coletarie marfa nu prea e valabil pentru ca marfa respectiva ar trebui receptionata , apoi vanduta sau data in consum, ceea ce probabil depaseste obiectul de activitate al firmei de coletarie.In plus in colet se afla si un document cu regim special pe care tu trebuie sa-l declari pierdut, deci pana la urma trebuiesc facute actele necesare pierderii coletului. Firma de coletarie le va trece pe cheltuieli, iar tu pe 7588 alte venituri din exploatare.
In ceea ce priveste factura pierduta, conform Ordinuli 1850/14.12.2004 "Orice persoana care constata pierderea, sustragerea sau distrugerea unor documente justificative sau contabile are obligatia sa incunostinteze , in scris, in termen de 24 de ore de la constatare, conducatorul unitatii.In termen de cal mult 3 zile de la primirea comunicarii, conducatorul unitatii trebuie sa incheie un proces verbal, care sa cuprinda:datele de identificare a adocumentului disparut, numele si prenumele salariatului responsabil cu pastrarea documentului, data si imprejurarile in care s-a constatat lipsa documentului respectiv.Procesul verbal se semneaza de catre: conducatorul unitatii, conducatorul compartimentului financiar-contabil, salariatul responsabil cu pastrarea documentului".
Dupa parerea mea, insa nu stiu sa-ti dau un act normativ, trebuie sa faceti un proces verbal din care sa rezulte ca firma de coletarie este responsabila de pierderea marfii si a facturii, sa declari factura pierduta intr-un ziar de circulatie locala si in unul de circulatie nationala, sa incasezi contravaloarea marfii de la firma de coletarie (5121/5311=7588).
Iti multumesc Mirela pentru raspuns ...mai clar de atat nu se poate ...Cu procesul verbal se va rezolva , iar pe factura am sa specific " despagubiri aferente coletului pierdut din data x , cu nr.y ....si aceste venituri nu sunt purtatoare de TVA ...Dar cred ca dupa ce se va da public in ziarul local si cel de circulatie nationala , cred ca ar trebui sa fac si o adresa la Min.Fin...Ce zici ??
Merci ,
Eliza
Nici nu cred ca mai trebuie sa emiti factura pentru firma de coletarie, e suficient procesul verbal semnat de ei prin care isi recunosc vina, iar in momentul in care incasezi banii de la ei , atasezi la chitanta/op o copie dupa pv si faci inregistrarea pe 7588 (fara tva cum ai spus).
Iti spuneam ca am citit undeva (din pacate nu-mi amintesc exact unde ca sa-ti dau si actul normativ) ca in cazul pierderii de documente cu regim special acestea se declara pierdute in presa locala si nationala.Ai trimis toate 3 exemplarele in colet pt semnat sau doar exemplarul albastru?. In cazul in care mai ai exemplarul verde si cel rosu le anulezi, iar in locul exemplarului albastru pui anuntul din ziar prin care ai declarat nr respectiv de factura nul.
Iti multumesc mult mult , mi-ai fost de ajutor ... dar ce zici de atata "zgomot " doar de o despagubire de 50 eur ... tinand cont ca valoarea marfii era mai mare ... Nu mai conteaza ...Merci mult ,
Eliza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturier si stampile pierdute tartoru2004 tartoru2004 Buna ziua, Ieri cand am vrut sa rup o factura unui client am observat ca nu mai gasesc un facturier cu tot cu chitantier plus una din ... (vezi toată discuția)
Pierdut acte contabile Ssiennas Ssiennas Buna ziua, Am o societate care nu presteaza activitate, dar nici nu este suspendata. Din societate am remarcat ca s-au pierdut actele contabile din ... (vezi toată discuția)
Cum pot inregistra niste facturi pierdute? yleana madalina yleana madalina buna dimineata!doresc sa stiu cum pot centraliza niste facturi pierdute care urmau a fi inregistrate in contabilitate.problema este ca in urma cu 2 zile mi-a ... (vezi toată discuția)