Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Interzicerea accesului fotografilor in scolile ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Interzicerea accesului fotografilor in scolile gimnaziale

Buna ziua,

Doresc sa depun o cerere la direcțiunea școlii unde învață copilul meu, pentru a interzice accesul fotografilor în școală și comercializarea produselor rezultate din aceasta activitate.
As dori sa știu dacă exista o baza legala pe care sa îmi construiesc cererea.

Mulțumesc,
Simona
Simonactin, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc pentru interes.

Motivul este ca actiunea este abuziva. Si asupra mea ca parinte si mai ales asupra copilului care este pus sa stea frumos sa faca poze chiar daca nu vrea sau nu are nevoie.
Pentru ca fotografii vin si fac poze tuturor celor din clasa fara acordul prealabil al parintilor. Pentru ca pozele sunt facute in timpul orelor de curs.
Si surpriza nici nu dau bon sau chitanta pe ce ai comandat.

Si de ce sa vina sa faca poze copilului fara sa ii dau eu voie???

si daca nu pot se poate interzice felul asta de activitate in scoli macar sa li se traseze niste limite...in eventualitatea in care unii parinti doresc aceste servicii.

Multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc.