Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declaratie acord la ieșirea din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declaratie acord la ieșirea din tara

In cazul in care sotii sunt divortati, iar minorul este incredintat unuia dintre parinti prin hotarare judecatoreasca, mai este necesar acordul celuilalt parinte pentru scoaterea minorului din tara?
Buna ziua,
DA, este nevoie.
Cand a fost pronuntat divortul ?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca îl are în " încredințare spre creștere și educare", nu e necesar acordul celuilalt părinte, vedeți ce va scrie exact în hotărâre.
Divortul a fost pronuntat acum 4 ani. Da, copilul a fost incredintat spre educare si crestere mamei. Sotul nu face altceva decat sa plateasca pensia alimentara. Multumesc pt. raspunsuri
Nu este necesar acordul celuilalt parinte, mama fiind libera sa paraseasca teritoriul tarii impreuna cu minorul, fara a fi necesar consimtamantul tatalui.