avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributia CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributia CAS

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca stiti care este contributia pentru CAS pe care trebuie sa o plateasca o persoana fizica.De asemenea, as vrea sa stiu ce alte taxe trebuie sa mai plateasca (somaj, sanatate) si in ce procent.
Multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 10:13, 11 Iunie 2009
CAS-ul din februarie 2009 - cotele de contribuţie de asigurări sociale se stabilesc la:
31.3 % pentru condiţii normale de muncă, din care 10.5% datorate de angajaţi şi 20.8% datorate de angajatori
36.3 % pentru condiţii deosebite de muncă (10.5% + 25.8%)
41.3 % pentru condiţii speciale de muncă (10.5% + 30.8%)
şi se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2009.

În cota de contribuţie individuală de 10.5% este inclusă şi cota de 2% aferentă fodurilor de pensii administrate privat.

ªomajul
contribuţia datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0.5%
contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0.5%
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ar mai fi si CASS-ul (Sanatatea) - casa de Asisurari Sociale de Sanatate:
5.5% pentru angajat
5.2% pentru angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotele contributii salariale 2010 alinadanila alinadanila as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent (vezi toată discuția)
Cuantum taxe si impozit salariu ninel_d ninel_d Buna ziua as dori sa stiu care este cuantumul taxelor si impozitului pe salariu pentru un angajat si care este cuantumul pe care il plateste un angajator ... (vezi toată discuția)
Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)