Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributia CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributia CAS

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca stiti care este contributia pentru CAS pe care trebuie sa o plateasca o persoana fizica.De asemenea, as vrea sa stiu ce alte taxe trebuie sa mai plateasca (somaj, sanatate) si in ce procent.
Multumesc pentru ajutor!
CAS-ul din februarie 2009 - cotele de contribuţie de asigurări sociale se stabilesc la:
31.3 % pentru condiţii normale de muncă, din care 10.5% datorate de angajaţi şi 20.8% datorate de angajatori
36.3 % pentru condiţii deosebite de muncă (10.5% + 25.8%)
41.3 % pentru condiţii speciale de muncă (10.5% + 30.8%)
şi se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2009.

În cota de contribuţie individuală de 10.5% este inclusă şi cota de 2% aferentă fodurilor de pensii administrate privat.

ªomajul
contribuţia datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0.5%
contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj: 0.5%
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ar mai fi si CASS-ul (Sanatatea) - casa de Asisurari Sociale de Sanatate:
5.5% pentru angajat
5.2% pentru angajator.