Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cat dureaza pana se pune in miscare actiunea penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cat dureaza pana se pune in miscare actiunea penala

Cat timp dureaza de cand depun plangere penala la Parchet, pana se incepe urmarirea penala??
Precum si pot face ceva pt urgentare??
Nu prea puteti face nimic pentru urgentare.
Depinde de organul de urmarire penala.
In ce fel depinde?
Adica, de ex, Parchetul Judecatoriei, daca are 15000/an, dureaza mai mult pana incepe urmarire penala decat Parchetul Curtii de Apel, care are 500 dosare/an??
Sau mai sunt si alte criterii??
Buna seara,
Depinde si de complexitatea dosarului nu doar de numar.
[Editat - nu mai emiteti judecati de valoare asupra raspunsurilor primite, doar moderatorii sunt in masura sa faca asta. Multumesc]

Dar, la prima vedere, nu ar parea ca punerea in miscare a actiunii penale sa depinda de complexitatea cauzei.
Cat dureaza urmarirea penala da, depinde de complexitate.
Dar de ce ar depinde de complexitate demararea acesteia??
Admin, administrator
Depinde si de importanta cazului dupa aprecierea organului de urmarire penala.
Daca aveti interes si il dovediti puteti insista sa se urgenteze desfasurarea anchetei penale.
Daca, spre exemplu, va trebuie sa se inceapa urmarirea penala pentru a obtine suspendarea unei cauze civile atunci ar trebui sa se grabeasca.

De aceea zic ca...depinde...

Ar trebui in primul rand sa fie audiat suspectul...
A fost audiat?