Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Supraveghere bona, necesitate acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Supraveghere bona, necesitate acord

Buna ziua,
Trebuie cerut acordul bonei care se deplaseaza la domiciliul copilului pe care il are in grija pentru a fi filmata cu camera de supraveghere audio si video?
(Camera la vedere, persoana fiind informata in prealabil)?
Daca da, ce fel de acord, scris, sub ce forma ?
nu se pune problema de un acord scris. puteti sustine ca vreti sa urmariti activitatea copilasului pe parcursul zilei. nu puneti camera in toaleta, astfel i-ati incalca intimitatea.
Dupa parerea mea trebuie incheiat un contract scris.
Imi puteti spune va rog de ce considerati ca trebuie un acord scris si sub incidenta carei legi intra? Ce fel de contract,acord? Ce anume sa stipuleze?
Multumesc
Nu aveti nevoie de niciun acord, camera e instalata in casa dvs si scopul e sa va supravegheati si protejati copilul.
Daca va invit la mine in casa sa dormiti si va filmez ce faceti toata ziua este legal?

Spionarea unei persoane este permisa servicilor secrete pt ca...este secret si nu stie nimeni...

Daca este ceva ce se poate face public si incalca intimitatea poate obtine daune prin instanta.

Pentru a nu se incalca drepturi se impune contract scris.

cat priveste sunetele este si mai interzis decat doar video.
Vedeti cu Legea Big brotflher ce se intampla.
Serviciile o vor neaparat dar... corect...este neconstitutionala...
Serviciile oricum nu stau in legea aceasta ca se descurca oricum dar...in secret...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat