Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu prenatal lehuzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu prenatal lehuzie

va rog sa imi spuneti ce bani iau in mana p 15 zile de medical cu 85% de lehuzie daca am salariul net 1680
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)