avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu prenatal lehuzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu prenatal lehuzie

va rog sa imi spuneti ce bani iau in mana p 15 zile de medical cu 85% de lehuzie daca am salariul net 1680
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 22:47, 27 Ianuarie 2015
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o întrebare pentru o operație de hernie cât ... Adrian 13 Adrian 13 Bună seara am o întrebare pentru o operație de hernie cât se plătește concediu medical??? (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil titus12 titus12 buna seara vreau si eu un sfat legAt de calculul pre natalului si a post natalului formule de calcul . multumesc (vezi toată discuția)
Plată concediu medical costelvon1967@gmail.com costelvon1967@gmail.com Vă rog un calcul la 14zile c.m.Mentionez am salariu minim ec. Și nu am mai avut medical anul 2018 (vezi toată discuția)