avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plată concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plată concediu medical

Vă rog un calcul la 14zile c.m.Mentionez am salariu minim ec. Și nu am mai avut medical anul 2018
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 18:50, 1 Noiembrie 2018
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni anterioare (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal lehuzie alinarasnoveanu alinarasnoveanu va rog sa imi spuneti ce bani iau in mana p 15 zile de medical cu 85% de lehuzie daca am salariul net 1680 (vezi toată discuția)
Am o întrebare pentru o operație de hernie cât ... Adrian 13 Adrian 13 Bună seara am o întrebare pentru o operație de hernie cât se plătește concediu medical??? (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil titus12 titus12 buna seara vreau si eu un sfat legAt de calculul pre natalului si a post natalului formule de calcul . multumesc (vezi toată discuția)