Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere timp de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere timp de munca

Buna ziua,

Acum ceva ani , sa tot fie vre-o 5 stiu ca citeam in codul muncii ceva de genul: salariatul poate cere reducerea de norma (de la 8 la 6 sau 4) pentru copilul pana la 7 ani. Imi aduc aminte bine sau nu? Nu este cazul de ingrijire copil bolnav sau cu grad de handicap.

Nu tin minte sa fie in obligatiile angajatorului, ma gindesc ca eu pot sa cer dar ei nu stiu daca sunt obligati sa accepte.

Ma puteti ajuta va rog cu o informatie in sensul acesta.

multumesc
Codul Muncii nu a prevazut niciodata asa ceva.

Dvs puteti solicita angajatorului asa ceva, insa sunt doua posibilitati :
- fie va respinge cererea,avand in vedere ca nu exista un text de lege care sa-l oblige

- fie va aproba cererea, situatie in care exista si posibilitatea reducerii salariului in functie de norma ceruta.
Multumesc pentru raspuns. Nu mi-as fi inchipuit altfel reducerea fara modificarile salariale aferente, doar ca eram curioasa daca a fost sau este asa ceva. Inseamna ca am citit gresit. Multumesc inca o data.