Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Limitele rejudecarii in penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Limitele rejudecarii in penal

Buna ziua, ma confrunt cu o problema care necesita atentia dvs.
In speta, inculpatul a fost trimis in judecata pentru doua infractiuni de inselaciune si a fost achitat. Atat parchetul, cat si inculpatul au promovat recurs. Curtea de Apel a casat Sentinta in intregime si a trimis cauza spre rejudecare avand in vedere faptul ca judecatorul instantei de fond s-a pronuntat doar cu privire la o infractiune de inselaciune, pe cealalta a omis-o din greseala.
Acum intrebarea este urmatoarea:
Avand in vedere limitele rejudecarii prevazute de art 425 CPP, alin 2 spune ca in situatia in care hotararea este desfiintata in apelul procurorului in defavoarea inculpatului, atunci judecatorul care rejudeca cauza poate agrava solutia data de prima instanta.
Intrebarea este daca instanta care rejudeca poate agrava solutia si in situatia in care hotararea este desfiintata atat in apelul procurorului cat si a inculpatului. Mentionez ca Instanta de control a admis ambele recursuri. (In codul vechi era prevazut recursul, in cel nou apelul)
Ne facem griji deoarece judecatorul care rejudeca are motive personale sa condamne inculpatul, insa aceste motive nu pot fi dovedite printr-o cerere de recuzare.
Va multumesc.
andreiluputan, utilizator
Pedeapsa poate sa fie mai mare in caz de rejudecare.