Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechimea pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechimea pentru pensie

Am lucrat in grupa 2 de munca 17 ani,din 1998 am fost pensionata pe caz de boala gr.2 pana in anul 2011 cand am fost trecuta la gr.3 de invaliditate.Va rog sa-mi spune-ti cati ani imi vor fi considerati vechime din cei de boala,varsta cand voi fi pensionata de drept,fiind nascuta in 02/1963 !?
Toti anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate constuie stagiu asimilat si vor intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 58 de ani si 11 luni.