avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechimea pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechimea pentru pensie

Am lucrat in grupa 2 de munca 17 ani,din 1998 am fost pensionata pe caz de boala gr.2 pana in anul 2011 cand am fost trecuta la gr.3 de invaliditate.Va rog sa-mi spune-ti cati ani imi vor fi considerati vechime din cei de boala,varsta cand voi fi pensionata de drept,fiind nascuta in 02/1963 !?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:56, 28 Ianuarie 2015
Toti anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate constuie stagiu asimilat si vor intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 58 de ani si 11 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta Carmen Mihaela Carmen Mihaela Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cand se poate pensiona la limita de varsta sotul meu, nascut pe 17.03.1954 si pensionat de boala (gr.III) la 52 de ani (2006) ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata loredanaelena888 loredanaelena888 buna seara va rog sa ma ajutati in legatura cu doua persoane care ar dorii sa iasa la pensie anul acesta: 1. un barbat nascut in 1959 cu o vechime totala de ... (vezi toată discuția)