Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare definitiva si irevocabila

Buna ziua!
As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a face o hotarare definitiva si irevocabila. Hotararea a fost data de Curtea de Apel.
Nu mai exista termenul de irevocabila.
Daca scrie pe ea definitiva, o duceti si o legalizati.
CristinaPaisa a scris:

Nu mai exista termenul de irevocabila.
Daca scrie pe ea definitiva, o duceti si o legalizati.

Avocata (care intre timp m-a lasat balta) zicea ca trebuie facuta irevocabila. Nu stiu ce inseamna legalizare in acest caz. Imi puteti spune pasii?
Litigiul este inceput pe codul nou (2013) sau pe codul vechi. Daca e pe codul vechi, intradevar e si irevocabila.
Dupa 2013 numai definitiva.
Legalizare inseamna ca faceti o copie dupa sentinta, platiti taxa judiciara de timbru de 5 lei la posta de domiciliu, faceti o cerere in care cereti legalizarea sentintei x si mergeti cu toate acestea la instanta.
O va elibera in cateva zile.
Dosarul a fost inregistrat pe 26.11.2013. In 2014 am castigat pe fond, apoi partea reclamata a facut apel. Apelul lor a fost respins in ianuarie 2015 ("Respinge apelul ca nefondat. Definitivă."). Deci e pe noul Cod civil?
Sentinta nu o am deoarece toate documentele ajungeau la avocata, nu la mine.
Taxa de timbru trebuie platita neaparat la posta de domiciliu? Nu se poate la orice oficiu postal?
Ah ... si la cat timp dupa ce a fost data sentinta trebuie sa fac aceasta legalizare?
ana_dark84, utilizator
ana_dark84 a scris:
Dosarul a fost inregistrat pe 26.11.2013. In 2014 am castigat pe fond, apoi partea reclamata a facut apel. Apelul lor a fost respins in ianuarie 2015 ("Respinge apelul ca nefondat. Definitivă."). Deci e pe noul Cod civil?

Da, litigiul a început când în vigoare era noul Cod de procedură civilă.

Sentinta nu o am deoarece toate documentele ajungeau la avocata, nu la mine.

Solicitați o copie din arhiva instanței.

Taxa de timbru trebuie platita neaparat la posta de domiciliu? Nu se poate la orice oficiu postal?

Taxele judiciare de timbru se platesc de debitorul taxei in numerar, prin virament sau in sistem on-line, intr-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru si alte taxe de timbru”, al unitatii administrativ teritoriale in care persoana fizica are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, in care persoana juridica are sediul social. (art. 40, alin. 1 din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru).

Ah ... si la cat timp dupa ce a fost data sentinta trebuie sa fac aceasta legalizare?

Când doriți și ori de câte ori aveți nevoie. Nu există un termen.