Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la doi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la doi ani

Buna seara,
Intrebarea mea este : 'Se acorda , in ce cuantum - indemnizatia'
Avand in vedere urmatoarea situatie :
-PFA cu activitatea inceputa in luna II -2015
-varsta 28 ani , studenta la a doua facultate ,
-venit estimat pe 2015 : 3400 lei
-costuri estimate :1500 lei
-venit net estimat :1900 lei
-contributie CASS : 105 / 11 luni = 9.54 lei/luna
Concret :
Poate persoana solicita in septembrie indemnizatia de crestere a copilului ?
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru acordarea indemnizatiei ?
Multumesc anticipat,
mariax2014
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca nu ati indeplinit conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci beneficiati de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului.

3. Daca indepliniti conditiile puteti sa solicitati indemnizatie pentru CCC oricand pana la varsta de 2 ani a copilului.