Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC in cazul mamei studente
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC in cazul mamei studente

Eu sunt o studenta la zi, dar am intrerupt cursurile mele dintre liceu si universitate, dar nu am intrerupt niciodata universitatea. Mi-se poate gasi bani pentru maternitate?
Si daca o sa primesc, se poate continua studiile mele dupa nastere, or concediu de 2 ani e obligatoriu?
Si primesc pensie de urmas dupa tatal meu, se poate gasi ambele in aceas timp?
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii sunteti studenta la zi atunci veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

2. In timpul CCC puteti sa urmati, in continuare, cursurile facultatii.

3. Nu veti putea beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si de aceea veti beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.

4. Pensia de urmas nu este un venit profesional impozabil care se ia in calculul indemnizatiei pentru CCC si se poate cumula cu aceasta indemnizatie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane