Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card de sanatate pentru un strain angajat in Romania
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card de sanatate pentru un strain angajat in Romania

Buna ziua,
Cunoasteti care este procedura concreta de eliberare a cardurilor de sanatate? Si daca un strain (cetatean UE) angajat cu timp partial la o firma din Romania beneficiaza de acest card si in ce conditii?
Multumesc anticipat pentru informatii
Pot beneficia de card european de asigurat toţi cetăţenii care au calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate si sunt înscrişi la un medic de familie şi fac dovada achitării la zi a contribuţiei.