Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare contract de inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare contract de inchiriere

Suntem o fundatie care doreste sa inchirieze un apartament ptr desfasurarea unor activitati specifice.

Proprietarul apartamentului ales este persoana fizica care insa nu are succesiunea facuta ptr acest ap care este in fapt mostenire de la parintii decedati.

Proprietarul ne solicita plata in avans a chiriei si garantiei ptr a avea banii necesari ptr deschiderea succesiunii.Pe de alta parte fundatia, fiind persoana juridica, nu poate varsa banii catre proprietar decat dupa inregistrarea la fisc a contractului de inchiriere.

Intrebare

Poate fundatia gasi un procedeu legal de plata a chiriei inainte de inregistrarea contractului de inchiriere la administratia financiara ?
Nu poate incheia contractul de inchiriere pana nu are Certificat de mostenitor pe numele sau.
Fara contract, nu puteti sa faceti o plata valabila.