Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Despre legislatia privind ANRE
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Despre legislatia privind ANRE

Daca imi fac un sistem de generare de curent electric(fotovoltaic si eolian) sunt obligat de lege sa ma racordez la furnizorii nationali?
Este ceva neconstitutional sa va oblige cineva sa beneficiati de un serviciu pe care nu l-ati solicitat, repsectiv furnizarea de energie electrica. Totusi, instalarea de panouri solare si eoliene necesita ceva autorizatii, dar trebuie studiat care anume se aplica in cazul in care nu sunteti conectat la retea. Directivele europene imprumutate din 2012 incoace sunt destul de interpretabile.