Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit doua proprietati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit doua proprietati

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: detin doua imobile in localitati diferite, si inteleg ca de anul acesta impozitul pentru mai multe proprietati a fost scos, este adevarat?
In acest sens, voi plati numai impozitul standard (nemajorat) pentru cele doua imobile?

Va multumesc.
Buna Ziua,
Codul Fiscal valabil in anul 2015 ( pana acuma) prevede urmatoarele:
ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri

(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:

a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;

b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;

c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu