avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit doua proprietati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit doua proprietati

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: detin doua imobile in localitati diferite, si inteleg ca de anul acesta impozitul pentru mai multe proprietati a fost scos, este adevarat?
In acest sens, voi plati numai impozitul standard (nemajorat) pentru cele doua imobile?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 17:20, 31 Ianuarie 2015
Buna Ziua,
Codul Fiscal valabil in anul 2015 ( pana acuma) prevede urmatoarele:
ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri

(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:

a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;

b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;

c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe locuinta gabrielaene gabrielaene Buna ziua! Tatal meu detine un apartament si mai este trecut impreuna cu mama pe un alt apartament. Cum se calculeaza impozitul pentru cea de-a doua ... (vezi toată discuția)
Impozit apartament shumi84 shumi84 Buna ziua Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatorul caz. Am un apartatament (al 2-lea) proprietate personala pe care l-am inchiriat unei persoane ... (vezi toată discuția)
Impozit pe locuinta forgi forgi daca detii mai multe imobile cum se stabileste si cine stabileste care este prima, a doua, a treia, samd, locuinta? (vezi toată discuția)