Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stabilirea cuantumului taxei judiciare de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stabilirea cuantumului taxei judiciare de timbru

Cine dispune cuantumul taxei de timbru si cand ? Multumesc
Cuantumul taxelor judiciare de timbru este stabilit prin OUG nr. 80/2013. Dacă formulați o cerere de chemare în judecată și nu o timbrați, veți primi o adresă de la instanță prin care vi se va pune în vedere să faceți dovada achitării sumei X reprezentând taxă judiciară de timbru, sub sancțiunea anulării cererii de chemare în judecată.
Instanta calculeaza taxa de timbru conform OUG 80/2013 si verifica daca a fost timbrata cand regularizeaza cererea.