Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Referat casare obiecte de inventar intr-un an
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Referat casare obiecte de inventar intr-un an

Cu ocazia inventarierii la 31.dec.am constatat ca unele obiecte de inventar sunt defecte, deteriorate si nu mai pot fi folosite.Pot face referatul la 31 dec. si procesul verbal de casare in luna ianuarie? Este gresit sa le prind in listele de inventar si sa le scad in ianuarie si tot in ianuarie sa ma inregistrez cu deseul?
In baza referatului,intocmiti proces verbal de scoatere din uz a obiectelor de inventar in folosinta (Cod 14-2-3/aA). Capitolele I si II se completeaza de catre comisia constituita in acest scop,capitoluil III se completeaza dupa aprobarea propunerilor si efectuarea scoaterii din uz si predarea la magazie a materialelor sau deseurilor rezultate . Toate aceste operatiuni se fac in luna decembrie.
Nu pot sa mai inregistrez la decembrie materiale si deseuri, deoarece am facut o raportare a lor. Este legal sa fac referatul si procesul verbal de casare a obiectelor de inventar, dupa inventar in alta luna?
Nu este ilegal,dar ramaneti cu ele in evidenta si la finele anului.