Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Izolatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Izolatie apartament

Buna ziua v-as ruga sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea situatie: locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje proprietara de la et. 4 a facut izolatia si ne-a dat in judecata pentru plata aceasteia. Acum ea doreste sa vanda apartamentul. In caz de plata a lucrarilor pentru izolatie acestea cui se va face?actualei proprietare sau celor ce vor cumpara? Va multumesc!
In mod normal actualei proprietare, insa daca aceasta cesioneaza creanta in favoarea celor care vor cumpara, atunci achitati lor. Insa, pana va notifica actuala proprietara asupra acestui aspect platiti actualei proprietare.
Pentru raspuns la obiect este necesara furnizarea de date relevante
Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si a asociatiei de proprietari
Executia izolatiei pentru apartamentul in discutie a fost aprobata de asociatia de proprietari
Autoritatea locala nu acorda autorizatii individuale pentru izolatii partiale parte comuna imobil de locuit in comun
Pentru lucrari fara autorizatie,nu se acorda garantia lucrarii
Daca nu exista acordul din partea asociatiei de proprietari,daca nu exista autorizatie constructie ,garantie ,proces verbal receptie,lucrarea este suportata strict de catre proprietarul care a inteles sa execute prin initiativa proprie izolatie la partea comuna
ynocentta a scris:

Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si a asociatiei de proprietari

:)) pai ce, sa schimbat destinatia si aspectul partii comune daca a refacut izolatia ? Haideti dna ynocentta, cititi legea 51. Refacerea izolatiei este lucrare necesara pentru imobil, care profita tututor, astfel incat proprietara de la 4 a procedat corect, a facut lucrarea si acum recupereaza sumele defalcate pe cote-parti.