Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolare termica apartament pe exterior
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolare termica apartament pe exterior

Buna ziua,

Doresc sa izolez apartamentul pe exterior deoarece iarna apare mucegai pe pereti atunci cand este prea frig.
Intrebarea este: imi trebuie autorizatie de constructie sau un acord de la asociatia de proprietari este suficient?
De precizat ca mai sunt 5 apartamente izolate pe scara mea.
Este problema delicata deoarece dv intentionati sa interveniti asupra exteriorului imobilului de locuit care este parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Autoritatea publica locala nu elibereaza autorizatie interventie partiala parte comuna condominiu
Daca executati modernizarea energetica in regim propriu fara autorizatie nu beneficiati de garantia lucrarii
Exista vreun model de acord al vecinilor si al asociatiei de proprietari ? Pe care sa-l completez ?
Intrebarea dv a fost daca aveti sau nu nevoie de autorizatie
Pentru astfel de interventii este obligatorie autoizatie ,care insa nu se acorda pentru intreventie partiala parte comuna
In eventual eveniment sau control,nu va ajuta cu nimic acodul vecinilor